Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ekologické hnutí - náboženství dneška?

15. 02. 2017 12:43:40
Je ekologie novým náboženstvím? Má proroky, kazatele, očekávaný konec světa i naději. Naději, že to můžeme změnit a konec zrušit nebo alespoň oddálit.

Stalo se z ekologie nové náboženské hnutí dneška? Domnívám se, že ano. Jen chybí ten správný impuls. Každé náboženství ho mělo, společně s prorokem. Mojžíš a vyvedení z Egypta, Buddha a osvícení, Kristus a ukřižování, Mohamed a pouť. Kdo se stane velkým prorokem dneška?

Když to vezmu selským rozumem, několik příměrů ke svému tvrzení najdu bez potíží. Měli jsme krásnou čistou planetu (Ráj), tu jsme znečistili pokrokem (jablko poznání) a jsme tedy povinni to napravit (boj proti globálnímu oteplování, omezení pokroku). Z tohoto pohledu jsme tedy hříšníci, kteří hřích pokroku svým chováním prohlubují, a musíme se tedy napravit. Používat pasivní domy, jezdit auty s malým motorem, konzumovat to, co nám vyroste za plotem, spotřebovávat méně energií. Jen trvale udržitelný život může být naším spasením. A už nás nestraší alegorický Armagedon, už nás straší globální oteplování, klimatické změny (konec světa).

Už chybí jen ten Prorok. Nestačí znamení, musí proběhnout něco na způsob křížových výprav nebo poutě do Mekky. Několik pokusů najít proroka už proběhlo. Například Al Gore – udělení Nobelovy ceny míru za napsání knihy. Jenže ti popírající zaprodanci zla (pokroku) dokázali, že co si autor přímo nevymyslel, to upravil, aby mu to zapadlo do kontextu. UNEP (klimatický panel OSN) – to samé.

Platíme i formu církevní daně – eko daň při koupi auta, různé revize a výměny kotlů, solární a větrnou daň při užití elektřiny, daň za odběr spodní vody. O tolika příjmech se žádné církvi minulosti ani nesnilo.

Trochu se příchodu toho správného proroka bojím. Přeci jen, každé nové náboženství bylo ve své době krokem vpřed. Jen to dnešní má být krokem zpátky. A spíše než krokem, bude pořádným skokem. Nemám nic proti omezení plýtvání čímkoliv, ale dělat to násilně?

Nejvíce mě baví, když probíhají protesty proti globalizaci (společně s pokrokem hlavní strůjce všeho zla), svolané pomocí internetu a globální telefonní sítě. Jejich účastníci mávají vznešenými hesly o nutnosti omezení těžby ropy, ale jsou oblečeni v materiálech vyrobených právě z ropy, na místo se dostanou pomocí vozidel se spalovacími motory (ono ani elektrické auto není lepší – elektřinu musí někdo někde vyrobit). Popřípadě se dozvím, jak je špatné nosit kožichy, protože zvířátka žijí na farmách a zabíjí se jen kvůli kožichům. A nositel tohoto hesla má na sobě kožené boty, kožený opasek a koženou bundu. Tu kůži mu jako nějaké zvíře dalo jen tak?

Celé ekologické hnutí dneška na mě tak působí jako každá jiná církev. Nahoře je několik jedinců, kteří žijí z peněz jejich „oveček“. A drtivá většina „těch dole“ bez ohledu na jejich názor jen platí a platí na ty nahoře.

Nechci, aby to vypadalo, že snižuji něčí víru v Boha nebo cokoliv, čemu věří. Jen soudím, že sebelepší a sebevznešenější myšlenka každého proroka minulosti byla uchopena, upravena, překroucena, změněna a zneužita. Postupně se na ni nabalil balast „učení a výkladu“. Nakonec byla každá myšlenka (i sebeušlechtilejší skutek) zneužita proti člověku s jiným náhledem na svět. Ve jménu míru byly vyhlašovány války, ve jménu života zabíjeni lidé, ve jménu skromnosti vznikly megalomanské velechrámy konzumu. Zároveň se objevila spousta lidí, majících na své straně toho správného boha (a je jedno, jaké měl jméno – Hospodin, Alláh, Višnu, Buddha, rovnost lidí, Kristus, peníze, sociální spravedlnost nebo úplně jiné). Proto se toho nového proroka bojím. Protože i kdyby to myslel sebelépe, nemůže to dobře dopadnout.

Autor: Miroslav Palfi | středa 15.2.2017 12:43 | karma článku: 20.25 | přečteno: 466x

Další články blogera

Miroslav Palfi

Atentát nebo likvidace?

Při dnešním výročí atentátu na Heydricha bych rád podotkl několik věcí. Ne o samotném atentátu, ale spíše o tom, co se o něm traduje.

27.5.2017 v 11:17 | Karma článku: 29.80 | Přečteno: 1258 | Diskuse

Miroslav Palfi

Zákazy , které nefungují

Zákazy kouření a pití alkoholu u dětí nefungují. A pokud se nezmění způsob prodeje, ani fungovat nebudou.

16.2.2017 v 13:00 | Karma článku: 16.72 | Přečteno: 671 | Diskuse

Miroslav Palfi

Stěhování za prací

Proč nejsem ochotný odstěhovat se za prací jako je to normální třeba v USA? Respektive proč se za prací nestěhuji?

10.2.2017 v 17:52 | Karma článku: 32.79 | Přečteno: 932 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Pražák

Vašek aneb smutný konec jednoho domácího porodu

„Podruhý už mě do porodnice nikdo nedostane,“ svěřila se Stáňa své kamarádce Martě po potvrzení dalšího těhotenství. „Doma budu mít klid a vyhnu se těm problémům, který jsem měla po narození Lukáška.“

18.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

David Gruber

Oslavy 120 let Matičního gymnázia Ostrava pohledem účastníka

Ano, pravda, je to text především pro současné a bývalé studenty tohoto ctihodného ústavu. Ale i jiní si mohou přijít na své; pokud si chtějí něco přečíst o užaslém Ladislavu Špačkovi nebo o Ivanu Lendlovi plném citů a emocí...

18.10.2017 v 13:49 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 74 | Diskuse

Jan Klar

Když už nevěra, tak pořádná

Kolik je na světě starých kyselých „panen“? Když Eva ještě vyučovala ve škole, její kolegyně jí občas připomínaly klevetnice na tržišti. Hlídaly se navzájem, aby se náhodou neošidily.

18.10.2017 v 13:11 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 447 | Diskuse

Jiří Turner

Nápravník islámských bubáků II.

Co je to basmala? Jak to bylo s knihou Bez dcerky neodejdu? Je bičování jen trest? Bilal Philips – poturčenec horší Turka. Odkud kam sahá Blízký východ? Boko Haram. Burky a burkiny. Jak chápe Korán cizoložství? Komu sluší čádor?

18.10.2017 v 11:05 | Karma článku: 8.43 | Přečteno: 708 | Diskuse

David Vlk

Můžou mít voliči různých stran spolu sex???

"Vladěnko, já ti ty volební lístky trochu vytřídím, abys nemusela moc dlouho přemýšlet. Ne, neboj žádná cenzura, jenom vyhodím komouše, fašouny, mimoně a podivíny."

18.10.2017 v 10:56 | Karma článku: 19.87 | Přečteno: 855 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 817

Strážník Městské policie, autor stránek palfi.cz. Otec krásné dcery, manžel krásné ženy. Zde jsou mé názory. Můžou být špatné a můžou se změnit. Změnit diskuzí a argumenty, ne proto, že se někomu nelíbí.

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.